logo

نظرات، توصیه ها و پیشنهادات هنرجویان قبلی در مورد کارگاه های عناصر مقدماتی روایت و ساختار داستان

نظرات، توصیه ها و پیشنهادات هنرجویان قبلی در مورد کارگاه های عناصر مقدماتی روایت و ساختار داستان

نظرات و پیشنهادات شما هنرجویان عزیز برای راهنمایی سایر هنرجویان و همچنین بهبود کیفی روند آموزشی مدرسه می تواند بسیار مفید و راهگشا باشد.


ثبت نظرشما

دروس ساختار داستان 1 و 2 کارگاه های بسیار خوبی برای من بودند.
چند نکته:
1) در کارگاه ساختار داستان 1 تا آخر جلسه 6 برخی رئوس نظری و گاه فلسفی ارائه می شوند. من به شخصه از این مباحث لذت بردم اما به نظرم می توانست با طرح مثال هایی در حوزه داستان برخی مباحث روشن تر شود. مثلا در جلسه طرح “موضوع و ایده” که به نظرم ایده یکی از مهمترین مباحث این کارگاه بود، طرح مثال های بیشتر در حوزه داستان، بررسی و استخراج کارگاهی ایده های داستان ها و فیلم های مختلف می توانست بهتر باشد.
2) مثال های کلاس بیشتر حول سینما بود که این دو اشکال داشت. اول اینکه نشاندهنده کمبود مطالعاتی حاضرین کلاس بود و دوم اینکه فهم من از مباحث در کلاس محدود به سینما می شد در حالیکه مدیوم سینما و داستان در خیلی از موارد متفاوت است. به علاوه من نوعی اصلا مثالی هم به ذهنم نمی امد در حالیکه شاید( و شاید) اگر مثال ها بیشتر از کتاب ها ارائه می شد. ذهن ما هم برای پیداکردن مثال ها و مصادیق داستانی فعال تر می شد. به نظرم بهتر است لیستی تهیه شود و از بچه ها خواسته شود که در طول دوره آن کتاب ها را به ترتیب بخوانند تا مثال ها بیشتر از کتاب ها باشد و یا اینکه از قبل لیستی از کتاب هایی که می تواند در هر مبحث از ان مثال اورد تهیه کرد و دید که در میان هنر اموزان هر دوره اکثریت کدام کتاب ها را خوانده اند و از انها مثال اورد.
علت طرح این مشکل این بود که بعد از اینکه در اخر ترم، سه داستان (پیمرد و دریا و ..) را نقد کردیم من در انجا تازه متوجه کاربرد برخی از مباحث ساختار داستان شدم که به نظرم اگر پیش از ان در هر مبحث متوجه می شدم از ان مباحث استفاده بیشتری می کردم.
3) این دوره به نظر من ناقص است چون تنها در مورد دوره کلاسیک است.ایا ساختار داستان در داستان های مدرن ( حالا نگوییم و ضد پیرنگ ها ) تنها زیر مجموعه و متحول شده عناصر داستان کلاسیک است؟ به نظر من اینطور نیست و به همین سادگی نیست. مباحث فلسفی و تئوریکی دیگری لازم است و به همین دلیل تحلیل ساختار یک داستان مدرن تنها با استفاده از اطلاعات این کلاس کامل نیست . اما خوب است که در طی این مباحث زیر مجموعه ای برای داستان مدرن و تفاوت های ان با داستان کلاسیک و همچنین با طرح مثال های بیشتر از این داستان ها گنجانده بشود. چون مثلا برای من خوانش و تحلیل دو داستان در انتهای ترم (خشم و هیایو و ان دیگری) بسیار جذاب بود اما به قولی کافی نبود چون تنها دو ماهی زیبا بود در حالیکه درس ماهی گیری مبهمی برای گرفتنش داشتم.

با همه اینها، من از حضور در این دو کلاس بسیار لذت بردم. بیشتر از سرفصل ها، دانش و بینش آقای خادم برای من کفایت می کرد. امیدوارم کلاس ها پربار و بادوام برگزار شود.

با سلام
شرکت در کارگاه های ساختار داستان آقای خادم برای من یک موهبت بزرگ بود. کمتر استادی رو مثل ایشون پیگیر ودلسوز و منظم دیدم. ممنونم استاد.
ارتقاء سطح کمی وکیفی داستان اعضاء و همچنین وسعت دیدگاه ها، از جمله نتایج شرکت در کارگاه های استاده.
شرکت در این کارگاه ها رو به همه دوستان _ به شدت _ توصیه میکنم.

قبل از مراجعه به کارگاه ساختار داستان،فقط مینوشتم بدون آنکه بدانم چرا مینویسم و چگونه باید نوشت.فقط مجموعه ای از شخصیت ها و وقایع را در کنار هم به روی کاغذ می اوردم.ولی حالا بعد از گذشت چند جلسه،همگی عناصر تقریبا در جای اصلی خود هستند.البته میدانم که تنها چند قطره از دریای آگاهی استاد بزرگوارمان را درک کرده ام.

با توجه به اینکه اولین دوره هست که میگذرونم اما تو همین چند جلسه کوتاه هم مطالب خیلی مفیدی یاد گرفتم و بیشتر از قبل مشتاق به ادامه دادن مسیر نویسندگی هستم و از جناب آقای خادم خیلی مچکرم بابت تلاش فرهنگی بسیار ارزشمندشون