logo

اعلام نتایج نهایی و بیانیۀ هیئت داوران دومین دورۀ جشنوارۀ استانیِ داستان‌نویسی "داستان شیراز" «داستان کوتاه – فیلم‌نامۀ کوتاه – نمایشنامه»

اعلام نتایج نهایی و بیانیۀ هیئت داوران دومین دورۀ جشنوارۀ استانیِ داستان‌نویسی

"داستان شیراز" «داستان کوتاه – فیلم‌نامۀ کوتاه – نمایشنامه»

هیئت داوران دومین دورۀ جشنوارۀ استانیِ داستان‌نویسی "داستان شیراز"، از همۀ داستان‌‌نویسان و هنرمندانی که آثار خود را به جشنواره فرستادند، سپاسگزاری می‌‌کند.

همانند دورۀ نخست این جشنواره، تعداد آثار ارسال شده به جشنواره و همچنین سطح کیفی کلیِ آن‌ها به لحاظ زیبایی‌شناسی و خلاقیت هنری، در وضعیت مطلوبی نبود. این بار می‌توان به جرئت گفت این مسئله، نشان‌دهندۀ این واقعیت است که نسلِ نو داستان‌‌نویسان این استان نیازمند گسستی معنادار از سنت‌های پیشین و کسب دانش و صرف تلاش بیشتری هستند.

همچنین همانند سال گذشته، مشکلات کیفی آثار در بخش‌های نمایشنامه و فیلم‌نامه، بسی پررنگ‌تر بود و
فیلم‌نامه‌نویسان و نمایشنامه‌نویسان استان، نیاز به همت و تلاشی مضاعف دارند.


هیئت داوران در بخش‌های داستان‌نویسان نوجوان، فیلم‌نامه، نمایشنامه و داستان کوتاه، طی سه مرحله به بررسی و داوری آثار پرداختند.

هریک از داوران، امتیازات خود را به صورت جداگانه اعلام کردند. مبنا بر مقایسۀ نسبی آثار با یکدیگر و بنا به معیارهای اعلام‌شدۀ جشنواره بوده است. به‌طور طبیعی، داستان‌هایی که تا حدود بیشتری و از جنبه‌های متنوع‌‌­تری نظر داوران را در ارتباط با آن معیارها جلب کرده بودند، جمع امتیازات بیشتری به دست آوردند.

هیئت داوران، نتایج نهایی را به صورت مجزا در هر بخش به شرح زیر اعلام می‌کند:

 

  1. بخش داستان کوتاه:

در این بخش از بین 118 داستان کوتاه که از سوی 118 داستان‌نویس به جشنواره رسیده است، پس از دو مرحله داوری، آثار زیر به مرحلۀ نهایی راه یافتند:

 

نام داستان

نویسنده

شهر

1

ابرهایی چون سگ‌های سیاه

محمد رستگار

شیراز

2

خبری از لکه‌های نور نیست

غزاله سبوکی

شیراز

3

زنی شبیه من

آزاده سلیمی

شیراز

4

سطح سفید دیوار

مهسا شالبافان

شیراز

5

سفر ناتمام

نرگس اکبری

شیراز

6

بدون تاریخ

نرجس امینی

شیراز

7

کفش اسکیت

افروز جهاندیده

جهرم

8

گلوگاه حیرت

وحیده موسوی

شیراز

9

پشت دریاها

یاسر قاسمی

شیراز

10

دستم را بگیر

زهرا مسلمی

شیراز

11

روبه‌روی بهشت، زیر برج زهرمار

فرید خسروانی پور

شیراز

12

روح پدر

علی نوروزی

شیراز

13

سقف سفید

الهام فردویی

شیراز

14

مرز

عباس صفوی

شیراز

15

سونات پاییزی

صدرا افشین پور

زرقان

 

 

از بین این آثار، داستان کوتاه «بدون تاریخ» اثر نرجس امینی به عنوان داستان برتر و داستان‌های «روبه‌روی بهشت زیر برج زهرمار» اثر فرید خسروانی‌پور  و «پشت دریاها» اثر یاسر قاسمی به عنوان داستان‌های شایستۀ تقدیر، معرفی می‌شوند.

داوران بخش داستان کوتاه:

مرجان اسماعیلی - روح الله اسدی - سپیده نوری - مجید خادم

 

  1. بخش داستان‌نویسان نوجوان:

در این بخش از بین 25 داستان کوتاه که از سوی 25 داستان‌نویسِ نوجوان به جشنواره رسیده است، پس از دو مرحله داوری، آثار زیر به مرحلۀ نهایی راه یافتند:

 

نام داستان

نویسنده

سن

شهر

1

پیشونی خالی

آوین نبی‌اللهی

15

شیراز

2

مرگ، محبت می‌آورد.

معصومه رضوانی

16

شیراز

3

بدون نام

مهدیه رنجبر

15

شیراز

 

 

از بین این آثار، داستان کوتاه «پیشونی خالی» اثر آوین نبی‌اللهی به عنوان داستان برتر و داستان کوتاه «مرگ، محبت می آورد.» اثر معصومه رضوانی به عنوان داستان شایستۀ تقدیر، معرفی می‌شوند.

داوران بخش داستان‌نویسان نوجوان:

محمدعلی نجفی - سارا صحت - غزاله سبوکی

 

  1. بخش فیلم‌نامۀ کوتاه:

در این بخش از بین 11 فیلم‌نامه که از سوی 11 فیلم‌نامه‌نویس به جشنواره رسیده است، پس از دو مرحله داوری، آثار زیر به مرحلۀ نهایی راه یافتند:

 

نام فیلم‌نامه

نویسنده

شهر

1

آه ای پریده رنگ

یاسر قاسمی

شیراز

2

شبیه‌ساز

محمدرضا دائمی نژاد

شیراز

3

لکه‌های لیوان

افروز جهاندیده

جهرم

 

 

و از بین این آثار، فیلم‌نامۀ «آه ای پریده رنگ» اثر یاسر قاسمی به عنوان اثر برتر و فیلم‌نامۀ «شبیه‌ساز» اثر محمدرضا دائمی نژاد به عنوان اثر شایستۀ تقدیر، معرفی می‌شوند.

داوران بخش فیلم‌نامۀ کوتاه:

محمدعلی نجفی - مرتضی رضایی - مجید خادم

 

  1. بخش نمایشنامه:

در این بخش از بین 14 نمایشنامه که از سوی 14 نمایشنامه‌نویس به جشنواره رسیده است، پس از دو مرحله داوری، آثار زیر به مرحلۀ نهایی راه یافتند:

 

نام نمایشنامه

نویسنده

شهر

1

دایرۀ قرمز

الیاس عبدالحسینی

شیراز

2

دُم

شادان زیدآبادی

شیراز

3

سگِ پیرِ مزخرف

فرشاد دهقانی

شیراز

4

شباهنگ

علی زیستی

شیراز

5

قبلۀ عالم

چکاوک کافی

شیراز

 

 

از بین این آثار، نمایشنامۀ «قبلۀ عالم» اثر چکاوک کافی به عنوان اثر برتر و نمایشنامۀ «سگ پیر مزخرف» اثر فرشاد دهقانی به عنوان اثر شایستۀ تقدیر، معرفی می‌شوند.

داوران بخش نمایشنامه:

مهدی سامانی - نجمه بهاری - مجید خادم

 

ضمن تبریک به برگزیدگان و برندگان این دوره از جشنواره، ذکر نکته‌ای در ارتباط با اختتامیۀ جشنواره ضروری است.

بنا به تقویم اعلام شده در فراخوان، اختتامیۀ جشنواره باید در انتهای فروردین‌ماه برگزار می‌شد اما به علت خطر انتقال ویروس کرونا و همچنین تعطیلی مراکز فرهنگی، تصمیم بر این بود که این مراسم تا زمان مناسب به تعویق انداخته شود. با توجه به ادامۀ خطر همه‌گیریِ این ویروس، هیئت مدیرۀ جشنواره به این نتیجه رسید که نتایج را اعلام کند و از برگزاری مراسم اختتامیه در این دوره صرف نظر کند.

تندیس جشنواره و لوح تقدیر و هدیۀ مولفان آثار برتر جشنواره، در تیرماه به ایشان تقدیم خواهد شد.


ثبت نظرشما

سلام 

من افروز جهاندیده هستم 

چرا نام اثرم در بخش نهایی هست ولی خبری از تقدیر یا مقام نیست؟ چرا بهاطلاع داده نشده است؟

 

اینم یکی دیگه از اون جشنواره هایی که دیگه نمیشه بهش اعتماد داشت. 

 

سلام این که خیلی واضح هست. چون اثر شما به مرحله نهایی راه یافته اما نه برنده شده و نه قابل تقدیر.