مدرسه داستان نویسی حیرت

مدرسه داستان نویسی حیرت

معرفی سطح پایه دوره جامع داستان‌نویسی

کلاس نویسندگی آنلاین و حضوری

این سطح با هدف آموزش و پرورش دانش و مهارت­های پایۀ داستان­‌نویسی طی یک سال تدوین شده و پیش‌­نیاز ورود به سطح متوسط داستان‌نویسی و سطح عالی داستان‌­نویسی در ادبیات داستانی(داستان کوتاه و رمان) و همچنین فیلمنامه‌­نویسی و نمایشنامه­‌نویسی است.

سیر دروس چهار ترم سطح پایه

کلاس نویسندگی آنلاین و حضوری

 

پس از آن که هنرجو این سطح را به صورت کامل و با موفقیت طی نمود، از بین دوره‌­های جامع سطح متوسط ادبیات داستانی، فیلمنامه­‌نویسی و یا نمایشنامه­‌نویسی، بنا به علاقۀ شخصی خود، یکی را انتخاب کرده و به تحصیل در آن زمینۀ تخصصی خواهد پرداخت.

هر ترم آموزشی سه ماه و طی 12هفته برگزار خواهد شد. در هر ترم، دو درس تخصصیِ تئوری و عملی ارائه می‌شود.

لیست دروس سطح پایه – مشترک بین ادبیات داستانی، فیلمنامه­‌نویسی و نمایشنامه‌­نویسی

عنوان درس

تعداد جلسات

مدرس

توضیحات

ترم ارائه‌شده

آشنایی با نظام­های ساختاریِ روایت

12

محمدعلی نجفی

تئوری

اول

طراحی نظام پیرنگ و شخصیت‌­پردازی 1

12

الهام فردویی

تئوری

دوم

طراحی نظام پیرنگ و شخصیت­‌پردازی 2

12

الهام فردویی

تئوری و عملی

سوم

استراتژی خلاقیت

12

محمدعلی نجفی و غزاله سبوکی

تئوری و عملی

چهارم

عملی 1 (نویسندگیِ خلاق)

12

محمدعلی نجفی و مجید خادم

عملی

اول

عملی 2 (داستان و هنر)

12

محمدعلی نجفی و مجید خادم

عملی

دوم

عملی 3 (تخیل ساختاری) – طراحی

12

مجید خادم

عملی

سوم

عملی 3 (تخیل ساختاری) – اجرا

12

مجید خادم

عملی

چهارم

ترم اول:

1-    آشنایی با نظام­های ساختاریِ روایت

2-    عملی 1 (نویسندگیِ خلاق)

ترم دوم:

1-    طراحی نظام پیرنگ و شخصیت­پردازی 1

2-    عملی 2 (داستان و هنر)

ترم سوم:

1-    طراحی نظام پیرنگ و شخصیت­پردازی 2

2-    عملی 3 (تخیل ساختاری) – طراحی

ترم چهارم:

1-    استراتژی خلاقیت

2-    عملی 3 (تخیل ساختاری) – اجرا

جزئیات دوره پایه

مدرسین این دوره

نظرات هنرجویان در مورد این دوره

یلدا باقری

با توجه به اینکه اولین دوره هست که میگذرونم اما تو همین چند جلسه کوتاه هم مطالب خیلی مفیدی یاد گرفتم و بیشتر از قبل مشتاق به ادامه دادن مسیر نویسندگی هستم و از جناب آقای خادم خیلی مچکرم بابت تلاش فرهنگی بسیار ارزشمندشون.

حديث اسماعيل خانی

باسلام و عرض ادب خدمت شما دوستان عزیز و استاد مجید خادم عزیز.در این مدت زمانی که در خدمت استاد خادم بودم بسيار خرسندم واقعا با تمام وجود تدریس کردند و بسیار به اموخته هایم اضافه شد و فرصت خوبی را در اختیار بنده گذاشتن و لطف ایشان قابل جبران نیست.توصیه میکنم کارگاهای عناصر وساختار را که مخصوصا با استاد خادم باشد را از دست ندهید. عالی بود. 

مریم مرادی

کارگاه مفید و متفاوتی بود. اوایل کلاس فکر می کنی ساده است و من دوست داشتم یه داستان دیگه بنویسم. ولی با گذشت چند جلسه نکاتی را فهمیدم. اینکه تمرین برای نوشتن خیلی خیلی مهمتر از شروع کردن یه داستان که ممکنه خوب یا بد بشه.

 

ناهید جمشیدی

قبل از مراجعه به کارگاه ساختار داستان،فقط مینوشتم بدون آنکه بدانم چرا مینویسم و چگونه باید نوشت.فقط مجموعه ای از شخصیت ها و وقایع را در کنار هم به روی کاغذ می اوردم.ولی حالا بعد از گذشت چند جلسه،همگی عناصر تقریبا در جای اصلی خود هستند.البته میدانم که تنها چند قطره از دریای آگاهی استاد بزرگوارمان را درک کرده ام.

 

فاطمه کلاهی

مطالبی که در کارگاه عناصر داستان برای من کمی مبهم مانده بود در کارگاه ساختار روشن و واضح شد. در کارگاه ساختار آزادی بیشتری برای بیان عقاید و نظریات وجود داشت. پیشنهاد میکنم خواندن داستان و خصوصا نمایش فیلم در کلاس انجام شود تا نقد و بحث و بررسی درمورد آن بیشتر و بهتر قابل فهم باشد.

 

فاطمه میرعلایی

در این کلاسهامطالبی گفته شد میشود که شما باید مدتها در کتاب های داستان نویسی دنبالشان بگردیدتا پیدا کنید حالا اگر پیدایشان کردید میفهمید شان یا نه پیش نهاد میکنم ب عزیزانی که میخواهند قدم در راه مقدسس نوشتن بگذارند از این کلاسها استفاده کنند حالا اگر موقعیتش را داشتند حضوری شرکت کنند چه بهتر وگرنه محازی شرکت کنند.

 

سپیده رضایی

دوده ای بسیار مفید و کاربردی با استادی دقیق، دلسوز و کار بلد. من که از همه کلاس های مدرسه حیرت تا الان کاملا راضی بوده ام.

 

همه نظرات…