مدرسه داستان نویسی حیرت

مدرسه داستان نویسی حیرت

کلاس نویسندگی آنلاین و حضوری | بزرگسالان، نوجوانان و کودکان

اگر دنبال کلاس نویسندگی می‌گردید، قطعا یک میل و اشتیاق به نوشتن درون شما وجود دارد که تلاش می‌کند توجه شما را به خودش جلب کند! این میل شاید الان بی‌هدف بوده و دنبال یک مسیر درست می‌گردد. ما اینجا هستیم تا شما را بیشتر با مهارتی به نام «نویسندگی» آشنا کنیم. نویسندگی چیست؟ نویسنده کیست؟ آیا نویسندگی فقط نوشتن یک داستان است یا حوزه‌های دیگر را هم شامل می‌شود؟ آیا می‌توان با نویسندگی به درآمد زیادی رسید؟

اجازه دهید ابتدا دوره‌های نویسندگی خود را معرفی کنیم سپس به تمام این سوالات پاسخ دهیم. پس جایی نروید و با ما تا آخر این مطلب همراه باشید.

تصور شما از نویسندگی چیست؟

اکثر افراد نویسنده را فردی تصور می‌کنند که پشت میزی نشسته و مدام روی کاغذ می‌نویسد و سپس کاغذ را مچاله می‌کند و دور می‌اندازد و آنقدر ادامه می‌دهد تا به متن دلخواه خود برسد. این تصوری است که رسانه‌ها و حتی کتاب‌ها در ذهن ما جا انداخته‌اند. شاید این تصور قبلا تا حدی درست بود اما الان در دنیایی کاملا متفاوت از حتی 50 سال پیش زندگی می‌کنیم. همه چیز تغییر کرده و قطعا نویسندگی هم تغییر کرده است.

نوشتن یک سبک زندگی است. یک نجات‌دهنده در دنیای شلوغ و پرهرج و مرج امروزی است.

برای شروع نوشتن از طریق یک کلاس نویسندگی ممکن است سوالاتی برایتان پیش بیاید از قبیل:

 • در کلاس نویسندگی قرار است چه چیزی یاد بگیرم؟
 • آیا ایده‌هایی که در ذهنم وجود دارند را با ثبت‌نام در کلاس نویسندگی می‌توانم پیاده کنم؟
 • هزینه کلاس نویسندگی چقدر است؟
 • چقدر طول می‌کشد تا بتوانم حرفه‌ای بنویسم؟
 • آیا کلاس نویسندگی آنلاین هم وجود دارد یا فقط حضوری است؟
 • آیا می‌توان از طریق نوشتن به درآمد رسید؟
 • آیا کلاس نویسندگی برای نوجوانان و کودکان هم وجود دارد؟

عجله نکنید! ما اینجاییم تا شما را با دنیایی جذاب، متنوع و متفاوت آشنا کنیم. دنیایی که احتمالا تمام تصورات و نگاه شما را از زندگی و جهان هستی زیر و رو می‌کند و دریچه‌ای رو به زیبایی‌های ناشناخته‌ و بدیع مقابل چشمان شما باز می‌کند. دنیایی که همیشه هست ولی به آن توجه نمی‌کنیم چون غرق در زندگی روزمره شدیم.

 

چرا به نویسندگی علاقمند شدید؟

احتمالا داستانی در ذهن شما شکل گرفته، حتی ممکن است مشتاق باشید داستان زندگی خودتان را بنویسید. شاید اتفاقات یک رمان در تخیل شما می‌چرخد یا مجموعه‌ای خاطرات را به شکل داستان کوتاه در ذهن خود می‌پرورانید. ممکن است تلاش هم کرده باشید برای نوشتن اما ناامید شده باشید.

میل به نوشتن بدون دلیل سراغ ما نمی‌آید پس آن را نادیده نگیرید و برایش برنامه‌ریزی کنید.

 

شاید با خود بگویید چرا هزینه کنم خودم تمرین می‌کنم و می‌نویسم!

این هم راه خوبی است فقط یک ایراد دارد: باید چندین سال از عمر مفید خود را صرف تجربه و آزمون و خطا در نوشتن کنید در صورتی که افرادی متخصص هستند که می‌توانند همین الان تمام این تجربیات را در زمان کمتری در اختیار شما بگذارند. در این صورت شما فقط باید وقتتان را صرف پیدا کردن سبک شخصی خود در نوشتن کنید. و خیلی زودتر وارد دنیای حرفه‌ای و جذاب نویسندگی شوید.

یک سوال بسیار مهم و کلیدی: هدف شما از شرکت در کلاس نویسندگی کسب درآمد است یا کسب یک مهارت هنری؟

بیایید از همین ابتدا تکلیف خودمان را روشن کنیم. آیا به نویسندگی به عنوان راهی برای کسب درآمد فکر می‌کنید؟ یا فقط به خاطر علاقه شخصی و برخورداری از لذت آفرینش یک اثر هنری نویسندگی را انتخاب کردید؟

اگر به نویسندگی به عنوان یک شغل و منبع درآمد نگاه می‌کنید بهتر است وارد وادی تولید محتوا شوید. «تولید محتوا بر اساس اصول سئو» شغل بسیار جدیدی است که درصد زیادی از مردم هنوز هیچ چیز در موردش نمی‌دانند. شغلی بسیار پردرآمد و آینده‌دار که بیشتر جنبه تبلیغی در حوزه بازاریابی اینترنتی یا «دیجیتال مارکتینگ» دارد. فاز تولید محتوا با فاز داستان‌نویسی و تولید روایت بسیار متفاوت است.

به زودی در مجموعه حیرت «دوره‌های تولید محتوا بر اساس اصول سئو و طراحی سایت با وردپرس» برگزار خواهد شد.

روی سخن ما از اینجا به بعد با افرادی است که به نویسندگی نه به عنوان منبع درآمد، بلکه به عنوان فعالیتی که به آن عشق می‌ورزند نگاه می‌کنند. نویسندگی برای آنها یعنی بیان یک ایده یا حرف یا عقیده از طریق ایجاد یک جهان داستانی به شیوه‌ای خلاقانه، یعنی «هنر داستان‌نویسی». شاید داستان‌نویسی هم به کسب درآمد منجر شود اما هیچ تضمینی در این مورد وجود ندارد! پس اگر وارد فضای داستان‌نویسی به مثابه هنر می‌شوید در وهله اول نباید انتظار درآمد از آن داشته باشید بلکه باید با عشق پا در این مسیر بگذارید.

آیا ادبیات هنر است؟

وقتی صحبت از هنر می‌شود ذهن همه به سمت هنر نقاشی، مجسمه‌سازی، موسیقی، سینما، تئاتر و… می‌رود. کمتر کسی به ادبیات به عنوان «هنر» فکر می‌کند. این موضوع اتفاق تلخ و ناراحت‌کننده‌ای است که برای ادبیات افتاده است. امروزه به ادبیات بیشتر به عنوان یک ابزار تعلیمی و تربیتی نگاه می‌شود. اما روزی که فردوسی شاهنامه را می‌نوشت، یا نظامی هفت‌پیکر را، نگاهشان به ادبیات کاملا هنری بوده نه تعلیمی!

پس پاسخ به سوال اصلی این بخش این است: بله! ادبیات هنر است و در این برهه این وظیفه ما عاشقان ادبیات است که هویت هنری آن را برگردانیم و هنر بودن آن را دوباره اثبات کنیم.

داستان‌نویسی در حیرت

در مجموعه حیرت رویکرد اصلی ما همین است: «برگرداندن هویت اصلی هنربودگی ادبیات و داستان‌نویسی»

بدیهی است که دوره‌هایی که برگزار می‌کنیم فقط به آموزش نویسندگی محدود نمی‌شود. بلکه با خود «هنر» هم کار داریم. دوره‌هایی مثل تاریخ هنر داریم تا «سواد هنری» خود را افزایش دهیم. دوره سبک و مولفه‌ها داریم تا به شما کمک کنیم به سبک شخصی خود در هنر داستان‌نویسی برسید. ما به نویسندگی خیلی جدی و اصولی نگاه می‌کنیم، دست هر هنرجوی عاشق و علاقمند را می‌گیریم، قدم به قدم جلو می‌بریم تا در نهایت، در نتیجه خودشناسی و آشنایی با هنر، تبار هنری خود را کشف کرده و مسیر شخصی و مخصوص خود را پیدا کند.

برای آشنایی بیشتر با مجموعه ما معرفی آکادمی حیرت را مطالعه کنید.

در کلاس نویسندگی قرار است چه چیزی یاد بگیرم؟

نوشتن هم مانند هر مهارت دیگری نیاز به: اول آموزش و سپس تمرین و تمرین دارد. به طور خلاصه در کلاس‌های داستان‌نویسی ما قرار است آموزش‌هایی از این قبیل ببینید:

 • آشنایی داستان‌نویسی به مثابه هنر
 • آشنایی با ایده و راهکارهایی برای رسیدن به ایده‌های نو
 • آموزش نظام‌های یک داستان مانند شخصیت، پیرنگ، راوی، زمان، مکان و فضا
 • آموزش طراحی پیرنگ و شخصیت‌پردازی
 • آموزش ویرایش و دستور زبان و کار با نرم‌افزار word
 • تمرین‌های عملی برای نوشتن یک صحنه، یک موقعیت، یک داستان کوتاه و در نهایت یک رمان
 • بررسی تاریخ ادبیات داستانی ایران و جهان و چگونگی پیدایش داستان و هنر روایت‌گری
 • آشنایی با هنر از دوران غارنشینی تا قرن 21 و هنرمندان زنده امروز و افزایش درک و سواد هنری

آموزش‌ها و دوره‌های ما به گونه‌ای طراحی شدند که از سطح پایه و مبتدی شروع شده تا به سطح عالی برسند. تقریبا هر سال دوره‌ها و سبک آموزشی کلاس‌ها مورد بازبینی قرار گرفته، ایرادات روش‌های آموزشی رفع می‌شوند و روش‌های نوین‌تر و اصولی‌تر جایگزین سبک و سیاق قدیمی‌تر می‌شوند. این بروزرسانی مداوم سبک آموزشی موجب شده بتوانیم به جرات ادعا کنیم مفیدترین و کارآمدترین روش آموزشی را در کلاس‌های نویسندگی داریم.

اساتید داستان‌نویسی

اساتید و مدرسین داستان‌نویسی همگی از زمان تاسیس مجموعه حیرت در کنار ما بودند و هنوز هم هستند. دوستان ادب‌دوست و فرهیخته دیگری نیز در طول مسیر به ما اضافه شدند. اکنون ما جمعی داریم مشتاق و علاقمند به هنر و داستان‌نویسی که نه تنها در ادبیات، بلکه در حوزه‌های متنوع علوم انسانی فعالیت دارند. حوزه‌هایی چون فلسفه، روانشناسی، سینما و هنرهای تجسمی که هرکدام به نحوی به هدف اصلی مجموعه یعنی «آموزش داستان‌نویسی» کمک می‌کنند. بیوگرافی کامل تمامی اساتید را در صفحه مدرسین حیرت می‌توانید مطالعه کنید.

کلاس نویسندگی برای نوجوانان

در بخش نوجوانان حیرت علاوه بر آموزش نویسندگی و نوشتن، تمرکز ما روی ایجاد ارتباط دوستانه و موثر بین هنرجویان نوجوانان است. جلسات آزاد بحث و تبادل نظر که نوجوانان راحت و آزادانه در مورد دغدغه‌ها و مسائل و مشکلات خود صحبت کنند. چیزی که همه ما در سن نوجوانی به آن نیاز داشتیم و متاسفانه از آن محروم بودیم.

مجموعه حیرت پنجشنبه‌ها مال نوجوانان است! کارگاه‌ها، دوره‌ها کمپ‌های تفریحی و آموزشی، جلسات نقد و بررسی کتاب و فیلم و هر فعالیتی که به رشد فردی و افزایش آگاهی نوجوانان کمک می‌کند در پنجشنبه‌های حیرت برگزار می‌شود. در صفحه بخش ویژه نوجوانان اطلاعات مفصل‌تری در این مورد مطالعه کنید.

کلاس نویسندگی برای کودکان

بخش کودکان در حیرت با هدف رشد تفکر نقادانه و آشنایی با هنر در محیطی شاد و دوستانه است. در کلاس نویسندگی کودکان قرار نیست آنها را با بحث‌های خشک تئوری خسته و دلزده کنیم. اولویت ما ارتقا سطح فکر و اندیشه و بیان کودکان است. درواقع آنها را آماده می‌کنیم تا دنیا را از دریچه زیبایی‌شناسی هنری ببینند. پرسشگر و مطالبه‌گر بارآمده و حس ارزشمندی و اعتمادبنفس حقیقی پیدا کنند. در صفحه معرفی دوره جامع با نوشتن اندیشیدن مخصوص کودکان بیشتر با این بخش آشنا شوید.

کلاس نویسندگی آنلاین و حضوری

کلاس‌های ما به دو صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌شوند. دوستان هنرجویی که در شهرستان‌های دیگر ساکن هستند همزمان با شروع کلاس حضوری، در نرم‌افزار اسکایپ وصل شده و در کلاس حضوری فعال دارند. ضمن اینکه پس از پایان هر کلاس، فایل صوتی آن جلسه در کانال تلگرام مخصوص آن دوره آپلود شده و در اختیار تمام هنرجویان قرار می‌گیرد.

اطلاعات بیشتر را در صفحه ثبت‌نام در حیرت می‌توانید کسب کنید.