مدرسه داستان نویسی حیرت

مدرسه داستان نویسی حیرت

بخش ویژه نوجوانان

دورۀ جامع نویسندگی خلاق ویژۀ نوجوانان 12 تا 17ساله

در آکادمی آزاد ادبیات و هنر حیرت

این بخش جایی شبیه به مدرسه یا یک آموزشگاه هنری صِرف نیست!

اینجا هنرجویان نوجوان حیرت با عشق و علاقه و پیگیری خودشان، با برگزیده‌ترین و اصیل‌ترین آثار ادبی و هنری ایران و جهان آشنا و مواجه می‌شوند و با کمک اساتید تخصصی بخش نوجوان به بررسی و تحلیل این آثار پرداخته و زیستی باانگیزه‌تر، پرروح‌تر و آگاهانه‌تر و زیباتر را تجربه می‌کنند.

دورۀ جامع نویسندگی خلاق ویژۀ نوجوانان از سال 1396 در آکادمی حیرت ارائه شده است.

بخش نوجوانان آکادمی حیرت، جایی شبیه به مدرسه یا یک آموزشگاه هنری صِرف نیست. هنرجویان نوجوان حیرت با عشق و علاقه و پیگیری خودشان، با برگزیده‌ترین و اصیل‌ترین آثار ادبی و هنری ایران و جهان آشنا و مواجه می‌شوند و با کمک اساتید تخصصی بخش نوجوان به بررسی و تحلیل این آثار پرداخته و زیستی باانگیزه‌تر، پرروح‌تر و آگاهانه‌تر و زیباتر را تجربه می‌کنند.

کارگاه‌ها و دروس و نشست‌های بخش نوجوانان به‌صورت پیوسته و در تمام فصول، پنجشنبه‌ها برگزار می‌شود. هرترم دو کارگاه ارائه می‌شود و هنرجویان هم‌زمان در هردو کارگاه مشغول به آموزش‌دیدن می‌شوند.

کلاس نویسندگی برای نوجوانان

تجربۀ هفت‌سالۀ ما در بخش نوجوانان نشان داده که بعد از چند ماه، پنجشنبه‌های حیرت تبدیل به یک نشانۀ مهم در زندگی نوجوانان خواهد شد و امید و شور و هیجانی خاص به آن می‌بخشد. نوجوانان در فضایی امن و به‌دور از اضطراب‌های رایج مدرسه و امتحان، نویسندگی و خلق هنر و هنرمندانه‌زیستن را تمرین می‌کنند. ما در تلاشیم تا هنرجویان نوجوان، واقعی‌ بودن را تجربه کنند و در مرحلۀ اول تا حدودی به پذیرش و شناخت خود برسند و ادبیات و هنر و داستان، تبدیل به اصلی جدایی‌ناپذیر و کمال‌بخش در زندگیشان شود.

نظرسنجی‌های مداوم ما از هنرجویان نوجوان نشان داده است که پنجشنبه‌های حیرت علاوه بر تاثیر مثبت و محسوس بر تحصیلات آن‌ها در مدارسشان و رشد توانایی‌های هوش و حافظۀ آن‌ها و موفقیت بیشتر در ورودشان به دانشگاه، باعث ارتقا و بالاتر رفتن سطح کیفی زندگی شخصی نوجوانان نیز شده است. آن‌ها معتقدند که با ورود به آکادمی حیرت، سطح آگاهی و اندیشه و مسیر زندگیشان و نوع نگاهشان به هستی، به مرحلۀ جدیدی وارد شده است.

همچنین بخش نوجوانان حیرت، فرصتی برای تجربۀ دوستی با هم‌سالانی است که دغدغه‌های مشترک دارند. پنجشنبه‌های حیرت فرصتی است برای گفتگو و تبادل نظر بین نوجوانان و تجربه‌ای ناب از درجمع بودن. در جمعی که همۀ شرکت کنندگان، دغدغۀ هنر و نوشتن و کشف خود و جهان را دارند.

سیاست اصلی ما در بخش نوجوانان حیرت، کسب و حفظ لذت آزادی فردی در فعالیت‌های هنری هنرجویان، به پشتوانۀ اندیشۀ پرورش‌یافته و تفکر انتقادی و خلاقیت و ذوق زیبایی‌شناختی ایشان است. هنرجویان در هر سطحی از دانش و مطالعه، با توجه به علاقه و پشتکاری که دارند، مهارت‌های اندیشگانی و هنریِ مناسب خود را کسب خواهند کرد.

این دورۀ جامع آموزشی شامل سه سطح پایه و متوسط و عالی است. در هر سطح آموزشی؛ سه ترم آموزشی سه‌ماهه و در هر ترم، دو کارگاه آموزشی (تئوری و عملی) ارائه می‌شود. دروس و کارگاه‌ها و مباحث تئوریک و تمرینات عملی در این دوره همواره با دانش و هنر روز جهان و با مشورت دیگر اساتید آکادمی، به‌روز می‌شوند.

کلاس نویسندگی برای نوجوانان

راهنمایی بیشتر نیاز دارید؟

برای اطلاع بیشتر و دقیق‌تر از جزئیات این دوره‌ها می‌توانید بخش‌ دوره‌ها و دروس سایت را مطالعه کنید. یا با مشاورین حیرت تماس بگیرید.

آبان محمدی – مشاور ثبت‌نام و ورود به حیرت: 09170770886

محمدعلی نجفی – مدیر آکادمی آزاد ادبیات و هنر حیرت: 09177011306

مجید خادم – مدیر مجموعۀ فرهنگی‌هنری حیرت: 09177091970

همچنین می‌توانید به همین شماره‌ها از طریق پیامک یا واتساپ یا تلگرام پیام دهید تا مشاورین مجموعه برای پاسخگویی به پرسش‌های شما و راهنمایی‌های لازم، با شما تماس بگیرند.

کلاس نویسندگی برای نوجوانان

تمام دوره‌های آکادمی حیرت، هم به صورت حضوری و هم به صورت مجازی برگزار می‌گردند.

تمامیِ کلاس‌ها هم‌زمان با حالت حضوری، به صورت آنلاین نیز در همان محیط و فضای حضوریِ کلاس برگزار می‌شوند و امکان تعامل کامل و بحث و پرسش‌و‌پاسخ برای تمامیِ هنرجویان از هر نقطۀ جغرافیایی، به‌همان شکل و کیفیت حالت حضوری،  امکان‌پذیر است. درصد بالایی از هنرجویان حیرت ساکن نقاطی از سراسر کشور و حتی دیگرکشورها هستند که همچون هنرجویان حضوری با موفقیت و بازدهی مشابه در آکادمی حیرت در حال هنرآموزی هستند.

البته پنجشنبه‌های نوجوانان خلاق حیرت فقط شامل کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی نیست. تمامیِ نوجوانان حیرت به‌عضویت بخش نوجوانان انجمن ادبی‌هنری حیرت درمی‌آیند و در مجموعه‌ای برنامه‌های کار گروهی و پرورشی و تفریحی واحد نوجوانان شرکت داده خواهند شد. در این برنامه‌ها همواره فضا برای ارائۀ کار و اثر توسط خود نوجوانان نیز فراهم است. به‌علاوه برای تمامیِ هنرجویان حیرت نیز امکانات و برنامه­‌هایی ویژه اعم از اردوها و کمپ‌های آموزشی و تفریحی، سمینارها، نشست­‌ها و کارگاه­‌های رایگان یک‌روزه، ارائۀ برخی نشریات و کتب رایگان و نیم‌بها و… وجود خواهد داشت.

همچنین تمام جلسات کلاس‌ها نیز ضبط می‌شوند تا برای هنرجویان غایب یا کسانی که نیازمند مرور دقیق‌تر مطالب و آموزش‌ها هستند، به صورت آفلاین و تحت هر شرایطی امکان همراهی منظم با کارگاه‌ها و کلاس‌ها فراهم شود.

کلاس نویسندگی برای نوجوانان
کلاس نویسندگی برای نوجوانان

در طول دوره و در انتها نیز آثار و داستان‌های برگزیدۀ نوجوانان در فصلنامۀ سراسری تخصصی ادبیات و هنر معاصر “داستان شیراز” و همچنین کتاب‌های جمعی و فردی در بخش نوجوان، چاپ و منتشر می‌شوند.

برای اطلاع بیشتر و دقیق‌تر از جزئیات همۀ واحد‌های مجموعۀ حیرت و انجمن ادبی‌هنری حیرت، می‌توانید بخش‌ واحدهای حیرت سایت را مطالعه کنید. و یا از این قسمت فایل بروشور کامل معرفی واحد‌های مجموعۀ فرهنگی‌هنری حیرت را دریافت کنید: (دریافت بروشور)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *