مدرسه داستان نویسی حیرت

مدرسه داستان نویسی حیرت

حدیث اسماعیل‌خانی

هنرجوی سطح عالی داستان‌نویسی حیرت

حیرت برای من تنها تجربهٔ یادگیری و داستان‌نویسی نبود. علاوه‌بر تک‌تک مهارت‌هایی که از آقای خادم و دیگر استادها یاد گرفتم (مثل اعتماد‌به‌نفس بالا و دغدغه‌مند بودن و یک برنامه‌ریزی دقیق داشتن و بسیاری تجربه‌های ارزشمند دیگه در این هنرآموزی) مسیر زندگیم به‌طور کامل تغییر کرد…

یکی از بهترین انتخاب‌هایی که توی زندگیم کردم ثبت‌نام توی حیرت بود.

شبیه هیچ کارگاه داستان‌نویسی که شخصا یا به‌صورت حضوری یا به‌صورت آنلاین شرکت کرده بودم، نبود. مهم‌ترین نکته‌ این بود که یک تجربۀ کاملاً متفاوت برام رقم خورد. با استادهای بسیار فروتن و متواضع و بی‌نهایت فهیم و باسوادی آشنا شدم.

از سال ۹۷ که شروع کردم اکثر کلاس‌هارو با شخص آقای خادم گذروندم. ایشون توی مسیر شخصی هنری من فرد بسیار تاثیرگذار و درواقع الگوی مثبتی شدن. بسیار با دقت و حوصله و خیلی هم دلسوزانه مباحث رو می‌گفتن، مفصل توضیح می‌دادن. با وجود مشغله‌های کاری که داشتن هرموقع راهنمایی یا سؤالی بود چه به‌صورت حضوری چه به‌صورت مجازی پاسخگو بودن.

شخصیتاً بسیار فداکار و قابل‌احترام هستن. بی‌نهایت برای موفقیت دوستان تلاش می‌کردن. در طول دورها این‌قدری که ایشون شور می‌زدن و دغدغه‌مند بودن… کمتر کسی رو اینجوری می‌شد پیدا کرد. شخصا به وضعیت هنرجویان رسیدگی می‌کرد و بعد از مدتی ویس‌های تکمیلی در خصوص هر سطحی می‌ذاشتن.

چارت کلاسی خیلی اصولی و هدفمند طراحی شده بود و هربار برای گذروندن دوره‌ای باهامون جداگانه صحبت می‌شد. نسبت شهریۀ پرداختی با حجم اطلاعات ارزشمندی که توی هر کارگاهی داده می‌شد اصلا قابل قیاس نبود.

مثلا در کارگاه زبان داستان استاد محترم خانم برازجانی در ۱۲ جلسه مباحثی رو برامون گفتن که شاید طی سه‌چهار سال مطالعۀ دقیق می‌شد بهشون پی‌برد و حتی چندین جلسه رو بدون چشمداشت اضافه برگزار ‌کردن و این اتفاق توی حیرت خیلی زیاد بود‌. مسئله درواقع یادگرفتن و بها دادن به هنرجو بود و هست.

علاوه ‌بر تمام این کارگاه‌ها، از همون ابتدا انجمن حیرت هم برنامه‌های متنوع و ورکشاپ‌های فوق‌العاده‌ای داشت.

اطلاعاتی که توی حیرت آموختم باعث شده توی دوران تحصیلی و دانشگاهم متوجه نوع نگاه و تفاوتم با دیگران بشم. من رشتۀ ادبیات نمایشی می‌خونم و خیلی زود دیدم که زمان زیادی رو نیاز نیست صرف خواندن دروس دانشگاه کنم چون خیلی از این مباحث رو به لطف مباحث و کتاب‌هایی که توی انجمن و جمع‌خوانی‌های حیرت مطرح می‌شدن، قبل‌تر به‌طور دقیق با کمک استادهای خوب حیرت خوانده و یاد گرفته بودم.

حیرت برای من تنها تجربهٔ یادگیری و داستان‌نویسی نبود. علاوه‌بر تک‌تک مهارت‌هایی که از آقای خادم و دیگر استادها یاد گرفتم (مثل اعتماد‌به‌نفس بالا و دغدغه‌مند بودن و یک برنامه‌ریزی دقیق داشتن و بسیاری تجربه‌های ارزشمند دیگه در این هنرآموزی) مسیر زندگیم به‌طور کامل تغییر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *