مدرسه داستان نویسی حیرت

مدرسه داستان نویسی حیرت

کتاب های منتشر شده در سال 1401

کتاب یازدهم: مجموعه‌داستان “مناطیق جنگی”

نویسنده: مجید خادم

چاپ اول 1398 نشر قهوه / چاپ دوم 1399

این کتاب در مجموعۀ داستان‌های برگزیدگان حیرت منتشر شده است.

این مجموعه شامل 10 داستان کوتاه است که اغلب آن­ها در جشنواره­های داستان­نویسی مختلف کشور طی سال­های گذشته برنده، برگزیده و یا تقدیر شده­اند. (خاکریزهای لمیده – چهار یا پنج روایت خطّی از یک شکست – خالی شدن – دستی روی دهانم – صورت – گل سرخی برای حاجی – مثل برگ پاییزی دهانت را ببند – برگی از خاطرات لامصب این حاج رضا – نیمه‌تمام – روایات فتح، روایات فخر )

احسان نعمت‌اللهی (منتقد و پژوهشگر ادبیات و هنر) در ارتباط با این اثر در سال 1399 می‌نویسد: یک چنین محوشدگی را، بی‌شک نمی‌توان از اعتقاد آفرینش‌گر به نقصانِ کارکردهای هیجانیِ در یک سامانۀ ایدئولوژیک، جدا دانست. چنین نقصانی است که حتی فرآیندِ نوشتن به واسطۀ نوشته ها و اسناد را، شیزوئید، و معطوف به هراس شدید و واهمه، می‌کند: و در نهایت، تنهایی عمیقِ و تعلیقِ مطلقِ خواننده، که توأمان، میراث و منعکس کنندۀ رنج‌های پیشینی است که غم و رنجِ کنونی بر آن‌ها بنا شده؛ و نیز آن اندازه واهمه از تهدیدهایی که سببِ انجمادِ کارکرد و انسدادِ ساختار و میخکوب شدن میانِ ورق پاره‌های خاطراتی کنتوراتی، می‌گردند.

انجمادِ رفتاری، به نوعی واکنشِ سوژۀ برون‌متنی در برابرِ پدیده هایی ختم می‌شود که وی را با خطر و هزینه‌های بالایی به واسطۀ انجامِ آن‌ها، مواجه می‌کند … و چنین اجتنابی، – در حیطۀ سایکوبیولوژی – ، در قالبِ مدلِ توقفِ رفتار ( Behavioral Shutdown Model ) ، تعریف و تبیین، می‌شود. چنین انجمادِ رفتاری، از دیگر سو، اگر قرار باشد در راستایِ مفهومِ ” پروا ( Sorge ) ” مندیِ سوژه در نظمِ خیالی بازشناسی شود، هیچ مواجهه‌ای جز همان « صحنۀ ابتداییِ » فرویدی را به ذهن متبادر نمی کند؛ یعنی بالغی که گویی با نخستین مواجهۀ آگاهانۀ خویش را با کنشِ جنسیِ والدین خویش، دارد ! : کنشیِ که در داستانِ ناتمام، میلِ شهودی اما فهم ناپذیری می‌شود که گسستارِ ( discretum ) ناهمگنِ ریزوم‌های « مجید-رضا ، رضا-کیومرث ، کیومرث-خواننده » ، و نهایتأ پیوستارِ احتمالیِ مجید-رضا-کیومرث را به خواننده، رقم می زند. اضطرابی که سراپای آفرینش‌گر را در پروسۀ آفرینش درگیر کرده، مولودِ رویارویی با همان موقعیتِ بحرانی‌ست که در قلمِ کنترل‌گرِ والدِ ( آفرینش‌گرِ ) فرادست، در داستانِ ” برگی از خاطراتِ لامصبِ این حاج رضا ” ، نمودی تمام قد، پیدا کرده است.

کتاب حاضر سومین اثر منتشرشده از نویسنده بوده که توسط انجمن ادبی‌هنری حیرت منتشر شده است. از مجید خادم تاکنون 1 کتاب رمان و 3 مجموعه‌داستان و 56 کتاب نظری و پژوهشی و تعدادی مقالات تخصصی در ادبیات و هنر منتشر شده است.

خرید نسخۀ کاغذی این کتاب

خرید نسخۀ الکترونیک این کتاب

طرح جلد کتاب

کتاب های منتشر شده در سال 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *